Kassimajakad

Kes on mu Instagramis käinud, see on võib-olla märganud, et aeg-ajalt ilmub piltide sekka ikka mõni majakas ja siis seal märksõnade all on muuhulgas üks selline, mida teistel pole: #kassimajakad.

Ma arvan, et üsna paljude asjadega on sedamoodi, et mingi pisikene mõtteseeme tuleb tasahilju kuskilt kosmosest, hakkab vaikselt idanema ja hiljem keegi enam täpselt ei tea, mis oli see esimene hetk või esimene asi, mis mingi suurema mõtete kogumini ja lõpuks tegudeni viis. Nii oleme me Imrega (mu abikaasa, kui keegi miskipärast ei tea, sest ta pole siin nii ammu midagi kirjutanud) üritanud natuke jälgi ajada, et kellel ja millal see mõte tuli, või kes selle esimesena välja ütles, aga seni on asi veel üsna segane ja kardetavasti nii ka jääb.

Mina omalt poolt arvan, et tuletornivärk sai alguse siis, kui me planeerisime oma Hiiumaa perereisi ning otsustasin, et kui juba Hiiumaal olla, siis tuleb vaatamisväärsustena ära külastada võimalikult palju sealseid tuletorne. Umbes pool aastast pärast seda reisi käisime (uuesti) Hiiumaal fototrippijate kogunemisel, kus tuletornid pidid olema lausa peamised pildistamise objektid. (Juhtus küll nii, et tegelikkuses kujunes sellest hoopis üks omamoodi lambafotograafia üritus ning tuletornideni me ei jõudnudki, aga see pole praegu teema.) Vot sinnamineku mõte oli juba üsna kindlalt edasiminek #kassimajakate projekti suunas.

Olime selleks ajaks mõnda Eesti majakat külastanud ja pildistanud ning avastanud, et majakate “jahtimine” on mitmes mõttes otstarbekas tegevus. Kõigepealt asuvad majakad värskes õhus ja enamasti kaunis kohas veekogu läheduses. Samas ei pruugi majakale alati niisama lihtsalt ligi pääseda, mistõttu tuleb ette võtta lühem või pikem jalutuskäik, mis on kasulik meie tervisele. Mõnel juhul tuleb majaka juurde jõudmiseks lausa merele minna – mistõttu avastame meie jaoks uusi ilusaid Eestimaa paiku ja saari, kuhu muidu ilmselt ei satuks. Lisaks on majakatel mingi sümboolselt ilus tähendus – nad hoiavad meid (laevu) õigel teel.

Niisiis mingil hetkel sai meil valmis plaan, et külastame kõiki Eesti majakaid (vähemalt neid, mis töötavad) ja nii dokumenteerimise huvides ka pildistame neid. Sealt edasi mõtlesime välja, et kuna üks meist on fotograaf, siis ei hakka me mitte telefoniga “Tehtud!” klõpse koguma, vaid katsume ikka sellised pildid teha, et endalgi oleks hiljem hea vaadata ning võib-olla isegi välja trükkida.

Aga siis ühel ilusal (tegelikult küll sombusel) päeval sõitsime Inglismaale ja Walesi. Eesti majakatega olime alles alustanud, aga nüüd tekkis kange tahtmine mõned välismaised ka üle vaadata ja saareriigis majakatest juba puudust pole! Käisime oma lühikese reisi jooksul iga päev vähemalt ühte majakat vaatamas. See tasus end ära, sest kõndisime tunde mere ääres, nägime nii palju ilusat ja saime lõpuks ilusad pildid ka. Koguni nii ilusad,  et minu esimene suur väljatrükk lõuendile ongi just ühest Walesi majakast ning ehib nüüd meie kodukabineti seina.

Sealt edasi tegime lõppenud suvel tuletornireisi Narva-Jõesuusse, Mehikoormasse ja Saaremaale. Viimasel juhul vedasime ka sõbrad ühe päevaga viie torni juurde kaasa. Oma agaruses tegelikult üritasime muidugi liiga palju ühe päevaga ära näha, aga mulle tundus, et vähemalt kuni kolmanda tuletornini meeldis see ka sõpradele väga! Olen veendunud, et kui asja veidi rahulikumalt võtta, siis selline eesmärgistatud Eestit mööda tiirutamine on ultramõnus tegevus ja me kindlasti jätkame sellega. Väike soov on leida endale veel mingid merehullud sõbrad, kes meil paari aasta jooksul ka kaugemate majakateni jõuda aitaks, aga esialgu on minu poolt pildistamata majakaid nii mandril kui suurematel saartel veel täitsa mitu! Muidugi käime osade tornide juures ka mitu korda ja teeme mitu pilti, sest erinevatel aastaaegadel ja ilmastikutingimustes on nad ju väga erinevad.

Täna käisime Suurupi ülemises tuletornis lõpuks ka sees ekskursioonil (väljast oleme seda korduvalt piilumas ja pildistamas äinud) ja muuhulgas soetasime Eesti tuletorni passi.

Niisiis, kui keegi sõpradest tahab projektile #kassimajakad kaasa aidata, siis kutsuge meid oma tuletornidega seotud reisidele kaasa!